Mrągowo – podstawowe informacje

Mrągowo, czyli historyczny Ządzbork, jest miastem znajdującym się w województwie warmińsko-mazurskim, jest też siedzibą powiatu mrągowskiego. Mrągowo to jeden z bardziej popularnych ośrodków turystycznych na obszarze Mazur.

Mrągowo, czyli historyczny Ządzbork, jest miastem znajdującym się w województwie warmińsko-mazurskim, jest też siedzibą powiatu mrągowskiego. Mrągowo to jeden z bardziej popularnych ośrodków turystycznych na obszarze Mazur. Miejscowość zlokalizowana jest na Pojezierzu Mrągowskim będącym częścią Pojezierza Mazurskiego.

Krajobraz

Miasto położone jest w krajobrazie pojeziernym oraz pagórkowatym, jego teren jest wyjątkowo urozmaicony. Charakterystyczną cechą ukształtowania powierzchni Mrągowa jest duża ilość pagórków pochodzenia lodowcowego oraz jezior. Ciekawostką jest, iż Wzniesienie Wyszemborskie ma wpływ na tutejszy mikroklimat.

W pobliżu znajdują się również liczne wzgórza morenowe takie jak między innymi słynna Góra Czterech Wiatrów czy Wzgórze Jaenike, ponadto głębokie rynny jeziorne oraz głębokie wąwozy. Również w samym mieście przy ulicach Wileńskiej oraz Giżyckiej można na takie właśnie wąwozy natrafić.

Jeziora

Mrągowo otoczone jest takimi jeziorami jak najbardziej popularne pod względem turystycznym i doskonale zagospodarowane jezioro Czos, a dalej Juno o dużej powierzchni i mniejsze jeziora: Czarne, Piecuch, Średnie, Głębokie, Kociołek, Sułtapie Małe, Sułtapie Duże.