Mrągowo – Stare Miasto

Mrągowo to bardzo interesująca miejscowość zarówno pod względem przyrodniczym, historycznym i rzecz jasna turystycznym. Mrągowo jak i całe Mazury kojarzą się turystom głównie z właśnie z przyrodą, malowniczymi jeziorami, wspaniałymi kompleksami leśny

Mrągowo to bardzo interesująca miejscowość zarówno pod względem przyrodniczym, historycznym i rzecz jasna turystycznym. Mrągowo jak i całe Mazury kojarzą się turystom głównie z właśnie z przyrodą, malowniczymi jeziorami, wspaniałymi kompleksami leśnymi. Jest to oczywiście jak najbardziej słuszne skojarzenie, niemniej będąc w Mrągowie, warto zwrócić uwagę na piękne Stare Miasto i znajdujące się tam zabytki.

Trochę historii...

Stare Miasto w Mrągowie jest najstarszym, historycznym obszarem miasta. Od wschodu Stare Miasto otoczone jest jeziorem Czos, z kolei od południa wodami jeziora Magistrackiego Małego. Dawniej od zachodu dodatkowo Stare Miasto otaczały wody jeziora Magistrackiego Dużego, które obecnie już nie istnieje. Pomiędzy jeziorami znajdowały się kanały pełniące wówczas rolę miejskiej fosy. Częścią fortyfikacji były także palisady oraz wały ziemne.

W centrum Starego Miasta znajduje się obecnie plac Michała Kajki, który dawnej pełnił rolę Dużego Rynku. Zabudowa miejska miała regularny kształt prostokąta, układ ulic był szachownicowy. Z miasta można było wydostać się trzema drogami przez most na fosie. Przed każdym z mostów znajdowała się brama miejska.

Zabytki Starego Miasta

Na Starym Mieście można obejrzeć liczne zabytkowe kamieniczki pochodzące z przełomu XIX/XX wieku, w tym budynek najstarszej apteki w mieście – Apteki Pod Orłem. Godny uwagi jest również ratusz miejski, który został wzniesiony w 1825 roku. W ratuszu mieści się obecnie Muzeum Ziemi Mrągowskiej, które jest oddziałem Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. Inne zabytki to Strażnica Bośniacka (przy ratuszu), Cerkiew Przemienienia Pańskiego, kościół ewangelicko-augsburski z 1734 roku.

Duże atrakcje turystyczne stanowią promenada nad wspomnianym jeziorem Czos oraz molo spacerowe znajdujące się w niedalekiej odległości od ratusza, a także malowniczy park nad Jeziorkiem Magistrackim i Skwer im Jana Pawła II.